Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Osuđenom za utaju poreza dali posao od 400 hiljada * Svaki ministar da sam bira svoj tim * Još šest žrtava korone, u KCCG 28 životno ugroženih * Preko onlajn kurseva do policijskih funkcija * Sprečavanje korupcije i krađe glasova ubrzava put ka EU * Simoviću dodatni prihod od 4.800 * Luka Bar dobila dva miliona pred izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, predsjednik Skupštine Crne Gore:
– Neophodno je ispoštovati izbornu volju građana i što prije krenuti u rješavanje nagomilanih problema.

Vic Dana :)

Kažite mi koje stimptome imate?
- Doktore, kašljem, kijam, boli me grlo.
- A jel pijete nešto?
- Pa, ajde može, jedna rakijica, na brzaka.
Gleda Mujo fudbal, dođe Fata i počne i ona da gleda sa njim. Zaspi Fata u jednom momentu, fudbal se završi, Mujo prebaci na tenis. Trgne se Fata i pita:
- Šta, ostala samo dvojica.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2020-11-08 POSLIJE NEKOLIKO DANA NEIZVJESNOSTI, OKONČANI IZBORI U SAD
Džo Bajden Bajden predsjednik, kraj Trampove ere Pobjedom u Pensilvaniji Bajden je dobio 273 elektorska glasa, što je bilo dovoljno da se proglasi njegova pobjeda. Republikanski kandidat Donald Tramp ima 214 elektorskih glasova Na ovogodišnjim izborima zabilježena je rekordna izlaznost, glasalo je 190 miliona Amerikanaca Bajden, koji će biti 46. predsjednik SAD, napisao je juče na svom Tviter nalogu da je počastvovan što su ga Amerikanci izabrali da vodi zemlju
Dan - novi portal
Demokratski kandidat Džo Bajden novi je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, saopštili su Si-En-En i AP nakon poslednje runde prebrojanih glasova iz Pensilvanije, jedne od ključnih država, na čije se rezultate čekalo već četiri dana.
Pobjedom u Pensilvaniji Bajden je dobio 273 elektorska glasa, što je bilo dovoljno da se proglasi njegova pobjeda. Republikanski kandidat Donald Tramp ima 214 elektorskih glasova. Pensilvanija je Bajdenu donijela 20 elektorskih glasova.
Na izborima se glasa po sistemu elektora. Svaka država bira svoje predstavnike, odnosno elektore. Ukupno ih je 538, a za pobjedu kandidat mora da dobije najmanje 270.
Na ovogodišnjim izborima zabilježena je rekordna izlaznost, glasalo je 190 miliona Amerikanaca. Osim glasanja za predsjednika, Amerikanci takođe glasaju i za 435 mjesta u Predstavničkom domu, 35 mjesta u Senatu i za 11 guvernerskih mjesta.
Američki izbori se održavaju svake četiri godine, prvog utorka u novembru. Pravo glasa na izborima ima ukupno 239.247.182 Amerikanaca. Bajden će položiti zakletvu za 46. predsednika Sjedinjenih Američkih Država 20. januara 2021. godine.
Bajden, koji će biti 46. predsjednik SAD, napisao je juče na svom Tviter nalogu da je počastvovan što su ga Amerikanci izabrali da vodi zemlju.
– Posao koji je pred nama biće težak, ali obećavam vam: biću predsjednik svih Amerikanaca, bez obzira da li ste glasali za mene ili ne – poručio je, između ostalog, Bajden.
Na profilu Džozefa Bajdena na društvenoj mreži Tviter uz ime predsjedničkog kandidata na izborima je dodato da je on „izabrani predsjednik“ SAD.
Kamala Haris, buduća potpredsjednica Sjedinjenih Država, prva je Afroamerikanka azijskog porijekla izabrana na tu poziciju.
– Ovi izbori su mnogo više od Džoa Bajdena i mene. Oni su o duši Amerike i našoj spremnosti da se borimo za nju. Hajde da počnemo – napisala je novoizabrana potpredsjednica Amerike Kamala Haris.
U momentu kada je objavljena vijest da su mediji proglasili Bajdena za pobjednika predsjedničkih izbora, Donald Tramp se, kako su prenijeli Bi-Bi-Si i Si-En-En, nalazio na svom golf terenu u Virdžiniji. Ovu informaciju ranije je objavio i Foks njuz. Bi-Bi-Si prenosi njegovo saopštenje, ali nije jasno kada je ono objavljeno.
– Svi znamo zašto Džo Bajden žuri da se lažno predstavi kao pobjednik i zašto se njegovi medijski saveznici toliko trude da mu pomognu: ne žele da se istina otkrije. Jednostavna je činjenica da ovi izbori nisu još završeni – navodi se u pisanoj izjavi koju prenosi Bi-Bi-Si, uz napomenu da prebrojavanje glasova još nisu potvrdili izborni zvaničnici, te da su sve to projekcije medija, što i jeste tačno.
U izjavi se takođe navodi da će od ponedjeljka njegova kampanja krenuti da procesuira slučaj na sudu kako bi osigurali da se u potpunosti poštuju izborni zakoni. On je i ranije tvrdio, bez dokaza, da su tokom izbora zabilježene brojne nepravilnosti, dok, sa druge strane, izborni zvaničnici nisu registrovali kršenja pravila.
Tramp je prethodno objavio seriju tvitova u kojima je ponovio neutemeljene tvrdnje o izbornim prevarama, koje mu je Tviter ponovo obilježio kao dovođenje u zabludu. Njegovo poslednje obraćanje javnosti dio medijski kuća je prestao da prenosi u trenutku kada su procijenili da iznosi tvrdnje za koje ne postoje dokazi.
Bajdenu su sinoć čestitali brojni svjetski zvaničnici.
– Radujem se budućoj saradnji sa predsjednikom Bajdenom. Naše transatlantsko prijateljstvo je nezamjenjivo ako želimo da prevladamo velike izazove našeg vremena – poručila je njemačka kancelarka Angela Merkel.
U tom duhu, na Tviteru je čestitao i predsjednik Francuske Emanuel Makron.
– Amerikanci su izabrali svog predsjednika. Čestitke Džo Bajdenu i Kamali Haris. Moramo mnogo uraditi da prevaziđemo današnje izazove. Hajdemo raditi zajedno – napisao je Makron.
– Evropska unija i SAD prijatelji su i saveznici, naši građani dijele najdublje veze – napisala je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u saopštenju u kome Bajdenu čestita izbor za novog američkog predsjednika.
– Kako se svijet nastavlja mijenjati i pojavljuju se novi izazovi i mogućnosti, naše obnovljeno partnerstvo biće od velike važnosti. Evropska komisija spremna je intenzivirati saradnju s novom administracijom i novim Kongresom u rješavanju hitnih izazova s kojima se suočavamo, posebno: borba protiv pandemije Kovid-19 i njenih ekonomskih i socijalnih posljedica, zajedničko rješavanje klimatskih promjena, promovisanje digitalne transformacije koja koristi ljudima, jačanje naše zajedničke sigurnosti, kao i reforma multilateralnog sistema zasnovanog na pravilima – navodi se u saopštenju.
I visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku spoljnu i bezbjednosnu politiku Žozef Borel čestitao je Bajdenu i Haris i ocijenio da je rekordna izlaznost birača izrazila volju američkog naroda za promjene.
– Veliki dan za SAD i Evropu, radujemo se saradnji sa novom administracijom na obnovi našeg partnerstva – poručio je Borel na svom Tviteru nalogu.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg takođe je pozdravio ishod izbora u SAD.
– Gospodina Bajdena znam kao snažnog navijača NATO-a i transatlantskih odnosa – naveo je Stoltenberg u pisanoj izjavi objavljenoj na sajtu NATO-a.
U njoj se dodaje i da je američko rukovodstvo važno kao nikad u nepredvidivom svijetu i izražava radovanje zbog tijesne saradnje sa novoizabranim predsjednikom Bajdenom, novoizabranom potpredsjednicom Kamalom Haris i novom administracijom na daljem jačanju veza između Sjeverne Amerike i Evrope.
Čestitka je stigla i od Trampovog prethodnika na funkciji Baraka Obame.
– Na ovim izborima, pod uslovima koje nikada nismo iskusili, Amerikanci su izašli u brojevima koje nismo vidjeli do sada. I jednom kada svaki glas bude prebrojan, izabrani predsjednik Bajden i potpredsjednica Haris će osvojiti istorijsku i odlučujuću pobjedu – naveo je bivši američki predsjednik.
On se osvrnuo i na izazove koji Bajdena čekaju u Bijeloj kući od januara, počevši od pandemije, nejednake ekonomije i pravnog sistema, demokratije koja se nalazi pod rizikom i klimatskih promjena.
– Znam da će uraditi posao imajući na umu najbolje interese za svakog Amerikanca, bez obzira na to da li su glasali za njega ili ne. Tako da podstičem svakog Amerikanca da mu pruži šansu i podršku. Naša demokratija nas treba sada više nego ikada ranije – napisao je, između ostalog, Obama.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson čestitao je Bajdenu i potpredsjednici Kamali Haris na, kako je rekao, istorijskom ostvarenju.
– SAD su naš najvažniji saveznik. Radujem se bliskoj zajedničkoj saradnji na našim zajedničkim prioritetima, od klimatskih promjena do trgovine i sigurnosti – kazao je Džonson.
– Ukrajina i SAD su uvijek sarađivale na bezbjednosti, trgovini, investicijama, demokratiji, borbi protiv korupcije. Naše prijateljstvo postaje samo jače – naveo je u čestitki Bajdenu ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Bajdenu je čestitao i predsjednik vlade Kanade Džastin Trido.
Bajden je osvojio više glasova nego bilo koji drugi kandidat u istoriji izbora u SAD – više od 74 miliona. Bio je potpredsjednik u dva mandata, i to s velikim uticajem na politiku SAD. Važnu ulogu igrao je i kao senator, a u politici je opstajao uprkos teškim trenucima koje je doživio na privatnom planu.
Rođen je 20. novembar 1942. u Skrantonu, u Pensilvaniji Osnovne studije završio je na Univerzitetu u Delaveru 1965. godine. Diplomu pravnika stiče na Univerzitetu Sirakjus u Njujorku 1968. Prije toga se oženio (1966) Nejlijom Hanter, s kojom je dobio troje djece. Pošto je diplomirao pravo, Bajden se vratio u rodni Delaver, gde je radio kao tužilac. Ubrzo prelazi u politiku tako što postaje član savjeta Okruga Nju Kasl od 1970. do 1972. godine. Godina 1972. je veoma važna za njegovu dalju karijeru zato što je tada izabran u američki senat. Imao je tek 29 godina, a samo četiri osobe su bile mlađe kada su birane u Senat. Međutim, iste godine doživljava prvu veliku tragediju. Njegova žena i ćerka nastradale su u saobraćajnoj nesreći, a dvojica sinova bili su ozbiljno povrijeđeni. Iako je tada bio na ivici da se povuče iz politike, saradnici su ga ubijedili da uđe u Senat, u koji je poslije šest puta reizabran, što ga je učinilo senatorom iz Delavera sa najdužim stažom. Ponovo se oženio 1977. godine nastavnicom Džil Džejkobs. S njom je dobio ćerku. Bajden je bio i vanredni profesor prava na jednom univerzitetu.
Kao senator posebno je obraćao pažnju na spoljnu politiku, kriminal i borbu protiv narkotika. Dva puta je bio član Komiteta za spoljne poslove i jednom član Komiteta za pravdu. Na ovim prostorima je poznat po svojim stavovima o Kosovu i Metohiji, jer se zalagao za akciju protiv Slobodana Miloševića.
Tokom rata u Iraku predložio je plan podjele kao način za održavanje mira u toj zemlji.
Bio je član međunarodnih tijela za kontrolu narkotika, ali i glavni senator koji je pisao zakon kojim je uspostavljena kancelarija za nadgledanje nacionalne politike za borbu protiv droge.
Bajden je ušao u trku za demokratskog kandidata za predsjednika SAD 1988. godine, ali se povukao pošto je otkriveno da su dijelovi njegovih govora bili plagirani. Autor tih govora bio je lider britanske Laburističke partije Nil Kinok. Ponovo je pokušao da dođe do kandidature 2008. godine, ali nije imao uspjeha. Povukao se nakon što je bio peti posle unutarstranačkih izbora u Ajovi. Pošto je Barak Obama osigurao dovoljno delegata za predsjedničku nominaciju, Bajden je postao glavni favorit za potpredsjedničko mesto i njih dvojica su obezbijedili nominaciju. Na predsjedničkim izborima 4. novembra Barak Obama je pobijedio Džona Mekejna. Na tim izborima Bajden je lako osvojio novi mandat u Senatu, od kojeg je odustao zbog potpredsjedničkog mjesta, na koje je stupio 20. januara 2009. godine.
U novembru 2012, Obama i Bajden su osvojili još jedan mandat, ovoga puta pobijedivši Mita Romnija i Pola Rajana. Kao potpredsjednik, Bajden je bio veoma aktivan u američkoj administraciji. Njegovi savjeti imali su veliki uticaj na Baraka Obamu, koga je javno veoma jasno i glasno podržavao. Međutim, 2015. godine Bajden doživljava još jednu tragediju. Njegov najstariji sin Bo (46) umire od tumora na mozgu. Iskustvo je kasnije opisao u memoarima „Obećaj mi, tata: Godina nade, teškoća i svrhe“. Objavio je da neće ući u predsjedničku trku 2016. godine jer je njegova porodica još u žalosti, ali je podržao Hilari Klinton, koja je izgubila izbore od Donalda Trampa. Pošto je Tramp stupio na mjesto predsjednika, Bajden je ostao aktivan kao njegov veliki kritičar. Njegova popularnost i dalje je bila veoma visoka, iako je bio suočen i sa optužbama za neprimjerene fizičke kontakte sa raznim ženama prošle godine.
Tada su počele spekulacije da će se kandidovati za predsjednika, a to je konačno potvrdio u aprilu 2019, kada je ušao u trku sa ostalim demokratama. Naravno, odmah se istakao kao favorit. Ipak, slab učinak poslije prve debate doveo je u pitanje njegovo dalje učešće u kampanji.
Poslije prvih unutarstranačkih izbora, Berni Sanders je djelovao kao najizvjesniji kandidat. Međutim, brige zbog Sandersove prihvatljivosti na predsjedničkim izborima mobilisale su umjerene glasače, i Bajden je odnio pobjedu u Južnoj Karolini.
Kandidati su počeli da se povlače i u martu su ostali samo Bajden i Sanders. Posle krize izazvane virusom korona, Sanders je konačno odustao u aprilu i tako je Bajden postao predsjednički kandidat demokrata. U avgustu je izabrao Kamalu Haris za kandidatkinju za potpredsjednika.
Predsjednica Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi poručila je da za SAD sviće dan nove nade.
– Rekordni broj od 75 miliona Amerikanaca glasao je za Džoa Bajdena na izborima – istorijska pobjeda koja je dala demokratama mandat za akciju – navela je Pelosi.
Vijest o Bajdenovoj pobjedi proslavljena je na ulicama mnogih američkih gradova.
RSE–N1–RTS


Spitzer: Nema dokaza za tvrdnje o krađi na izborima
Dosadašnji predsjednik Donald Tramp je, ne pružajući dokaze, u govoru 5. novembra izjavio da mu je pobjedu ukrala „prevara američkog naroda“ koju je osmislila „korumpirana demokratska mašina“, potpomognuta onim što je nazvao „miješanjem u istorijske izbore od strane velikog novca, velikih medija i velikih tehnoloških kompanija“.
– U poslednjih 100 godina ne postoji presedan za takve vrste optužbi koje iznosi predsjednik Donald Tramp.
I kao što su mnogi ljudi istakli, jednostavno nema dokaza koji bi podržali tvrdnje predsjednika Trampa o prevari, o krađi izbora, o tome da je on pobijedio na izborima u izbornoj noći i da mu je to nekako oduzeto – kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Robert Spitzer, profesor političkih nauka na državnom američkom Univerzitetu Njujork, za servis RSE na engleskom jeziku.
On ne vjeruje da bi Donald Tramp, ukoliko izgubi, odbio da ode iz Bijele kuće, no da za njega ni to ne bi predstavljao veliki problem koliko tranzicija moći između stare i nove administracije.


Prva Afroamerikanka na mjestu potpredsjednice SAD
Kamala Haris postaje prva žena i prva Afroamerikanka na mjestu potpredsjednice Sjedinjenih Američkih Država. Pobjeda kalifornijske senatorke u ovoj trci takođe je predstavljanje miliona žena koje su često zanemarene, istorijski nereprezentovane i sistemski ignorisane.

Pobjeda Haris i Džo Bajdena simboliše kraj Trampove ere koja je bila obilježena bijelim supremacistima. Pobjeda Haris novi je prelomni trenutak u njenoj karijeri od okružne tužiteljke San Franciska do glavne tužiteljke u Kaliforniji do druge po redu ženske afroameričke senatorke.

-Čiljenica što sam ovdje večeras svjedoči predanosti generacija prije mene – rekla je Haris na nacionalnoj konvenciji demokrata u avgustu, spominjući žene poput Konstans Bejker Motli, Fani Lou Hamer i Širli Čišolim.

– To su žene i muškarci koji su čvrsto vjerovali u ravnopravnost, slobodu i pravdu za sve –rekla je tada Haris.

Ona je pohađala Univerzitet Hauard, tradicionalni afroamerički univerzitet u Vašingtonu, koji je oblikovao njene političke stavove.


Čestitke iz Crne Gore
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović čestitao je Džo Bajdenu i ocijenio da je njegova pobjeda velika pobjeda za američki narod i potvrda snage američke demokratije.
– Velika pobjeda za demokratski svijet – dodao je Đukanović u objavi na Tviteru.
On je ocijenio da je to „početak nove etape naše plodne saradnje i kontinuitet našeg višedecenijskog prijateljstva i povjerenja“.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić čestitao je Bajdenu i Kamali Haris na izbornoj pobjedi.
– Radujem se budućoj saradnji na jačanju naših bilateralnih odnosa koji počivaju na zajedničkim vrijednostima – napisao je Bečić na Tviteru. Čestitke su uputili i lider GP URA Dritan Abazović, predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović, Ministarstvo vanjskih poslova CG...predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović, Ministarstvo vanjskih poslova CG...

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"